Láčkovka lemovaná

Láčkovka lemovaná (Nepenthes albomarginata) je tropická láčkovka původní na Borneu, Západní Malajsii a Sumatře. Druhové jméno albomarginata pochází z Latiny a vzniklo spojením slov albus (bílý) a marginatus (vroubený), což se vztahuje k pásu bílých trichomů, charakteristickému pro tento druh.


Stupeň ohrožení podle IUCN

LC – málo dotčený

Popis

Láčkovka lemovaná je popínavá rostlina. Stonek může dosahovat délky až 4 m a průměru až 5 mm. Listy jsou kožovité, kopinaté, objímavé, až 25 cm dlouhé a 2 cm široké. Nemají řapík a od konce k bázi se zužují. Podélná žilnatina je nezřetelná. Úponky jsou až 20 cm dlouhé. Spodní láčky jsou v dolní třetině baňaté a nahoře válcovité a relativně malé. dosahují jen asi 15 cm délky a 4 cm šířky. Po čelní straně láčky sbíhá pár cca 5 mm širokých, roztřepených křidélek.

Obústí je na průřezu válcovité, až 2 mm široké, nezřetelně zoubkované. Vnitřní povrch baňaté části láčky je pokryt žlázami. Víčko (operculum) je téměř kruhovité, bez přívěsků. Horní láčky se v mnohém podobají spodním. Jsou válcovité až nálevkovité a na čelní straně mají místo křidélek dvě žebra.

Masožravost

Nepenthes albomarginata je zajímavá svou specializací na termity. Pokud se láčka naplní termity, pruh bílých chloupků pod obústím se vytratí. Bílé chloupky totiž lákají termity. Zatímco si pochutnávají na chloupcích, mnoho jich napadá do láčky a pak už nemohou ven.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *